Bada OS ve Gelişimi…

Yaklaşık 2 yıl önce büyük reklamlar ile tanıtılarak piyasaya sürülen bada os ilk başlarda yeni bir trend olarak sunulmuştu. Parlak bir fikirle kendi işletim sistemleri üzerine birde donanım açısından güçlü ve tasarım açısından şık cihazlar sunan Samsung diğer rakiplerinin karşısına en azından tamamıyle kendisine ait olan bir ürünle cevap vermek istemişti. İlk başlarda tutar gibi görülen bu formül sonrasında pekte bu başarıyı gösteremedi. 

bada
bada

Bada işletim sisteminin ortaya çıkışı

En başlarına gidelim. Wave ilk tanıtıldığında alüminyum kasası , 1 Ghz ile çalışan güçlü işlemcisi ve şık görünümü ile dikkatleri üzerine çekmişti. IOS’un kısıtlamalarını pek sevmeyenlerin dışında IOS bağımlısı kişilerin bile tasarımıyla etkilemişti. Bu furya sayesinde zaman zaman en çok satan telefonlardan oldu. Fiyatı 1000 TL civarında olduğundan benzeri donanımlardaki telefonlara fark atmasıyla büyük başarı yakaladığı konuşuluyordu.Bu satışlar bir yere kadar gitti tabii. Sonrasında Wave 2 ile biraz ekran kalitesinden kırparak ekran boyutunu yükselten samsung aslında işletim sisteminin de ikinci versiyonunu piyasaya sürmüştü.Birçok kullanıcı hevesle Samsung’tan uygulama ve işletim sisteminde geliştirme hamleleri beklerken Bada 1.2 sonrası herşey tıkandı.

Bada ; Yüksek donanım , Şık görünüm ve Mütevazi Uygulamalar

Samsung aslında şık ve donanımlı telefonları ucuza satmanın yolunu mütevazi bir işletim sistemi sunarak bulmuştu. Bu sayede stabil ve hızlı çalışan telefon herkesin beğenisini kazanırken aslında belli başlı uygulamaların bile bulunmasında problem yaşanıyordu. Bunların yanına birde samsung’un bada 2 için belirlediği tarihlerin tutmaması ve bir türlü indirmeye sunulmayışı eklenince bada os içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Son durumunu bilmesemde 2011 Aralık ayında artık olaydan sıkılmış olaraktan ben S2 tercihimle yoluma devam etme kararı aldım.Bu yazıyı tekrardan bu telefonları almak isteyenler olabileceği için hazırlıyorum. Şu an baktığımda çokta stabil olmayan bir BADA 2.0 sürümünün kies üzerinden yüklenebildiğini görüyorum. Fakat uygulama konusunda eksiklikler devam ediyor. Whatsapp,Foursquare gibi uygulamalar bile yoktu ben değiştirirken. Yanlış görmediysem foursquare artık bada platformuna kucak açmış. Fakat aynı şeyleri whatsapp ve diğerleri için söylemek mümkün değil.Bu arada satır arası olarak foursquare’in bada için olan versiyonunun linkini vermeyi de ihmal etmeyelim.Bada için yararlı türkçe uygulamalar içinde sitemizdeki diğer yazılara bakabilirsiniz.

Bada Alınır mı ?

Bu telefonu almak isteyenler için tek soru var bence. Bir telefonda uygulamalardan beklentileriniz nedir ? Arama mesajlaşma amaçlı bir akıllı telefon alacaksanız kesinlikle size göre. Fakat daha fazlası için pekte tavsiye etmem. Zira internet tarayıcısında bile bolca takılmalar mevcut. Arama , mesajlaşma işleriniz için şık ve güzel bir telefon arıyorsanız ekranıyla ve hızıyla(uygulama eksiği olunca hız konusunda problem yaşanmıyor tabi) sizi etkileyebilecek bir telefon. Bunun dışında bada işletim sistemi içeren bir telefon almanızı bir android kullanıcısı olarak tavsiye etmem.

Etiketler:

  • Bada OS
  • samsung bada 2
  • wave 2
  • samsung wave fiyatı
  • samsung wave fiyatları
  • samsung wave 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir