Doğru Postür Uygulamaları

Doğru postür tam olarak doğru tabir olmayabilir belki de orjinalinde “Good Posture” olarak bilinen kavramı ele almak istedim . Doğru postürden önce postür ü ele almak gerekirse , postür tam olarak karşılamasa da duruş demektir. Postür bir kişinin kendini en rahat hissettiği an yaptığı duruş şeklidir. Bu duruştaki bozukluk omurgaya,kaslara ve birçok kısıma etki eder. Bunu düzeltmek adına yapılacak şeyler de bizim bugünkü konumuz olacak ..

Doğru Postür Nedir ?

Postür duruşundaki en önemli etken kişinin en rahat halindeki duruşunu almaktır. Yani kendinizi düzeltici halden öte en rahat duruş pozisyonunuz bizim için postür denilebilecek olan kısımdır.Doğru postür de bu duruşa bakılarak herhangi bir sorun oluşmaması durumudur.

doğru postür

Doğru Postür ve Postür Bozuklukları

 

Yukardaki resimden de anlaşılabileceği üzere birçok duruş bozukluğu vardır. Rahat durumdaki pozisyon belirlendikten sonra önemli olan birinci sıradaki postüre yani Doğru Postür‘e en yakın şekilde bir duruş sağlayabilmektir.Bu duruşu sağlayabilmek adına egzersiz yapılabileceği gibi şimdiki konumuzda işleyeceğimiz Postür Düzeltici Yelekler yani diğer adıyla dik duruş( doğru postür ) korseleri de kullanılabilir.

Doğru Postür İçin Postür Düzeltici Yelek

doğru postür

Bu korselerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta üstte resmini verdiğim şekilde vücudu sararak duruş düzelttiği sanılan korselere aldanmamaktır. Bu tip korseler duruşu düzelttiği söylense de uzun vadede kas zayıflığına yol açarak düzeltilmesi çok daha zor olan problemlere yol açabilirler.Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına 9.90 TL civarına dahi düşen bu tip korselerden uzak durmak en iyi seçim olacaktır.

Doğru Postür İçin Uyarıcı Yelek

doğru postür

Bu tür korseler içerisinde en yararlı olanı sesli,titreşimli bir şekilde uyarı vererek kişiyi kendisini düzeltmeye iten korselerdir.Bu tip korseler biraz daha pahalı olsalarda kişiyi kendini düzeltmeye teşvik etmesi açısından daha yararlıdır. Kişinin belli bir süre sonunda kendi postürünü düzeltmeyi alışkanlık haline getirmesini sağlar. Bu sayede düzelen duruş korseden ayrıldıktan sonrada vücudu otokontrol yöntemi ile düzeltmeye yarar. Bu şekildeki oluşan postür Doğru postür için bir örnek olarak ele alınabilir.

Doğru postür kolay bir şekilde düzeltilebilecek ve birçok sorunun çözümüne yardımcı olacak önemli bir durumdur.

Etiketler:

  • postür
  • doğru postür
  • postur egzersizleri
  • duruş bozukluğu
  • duruş bozuklukları
  • postür bozukluğu
  • postur bozuklukları
  • doğru duruş
  • durus duzeltme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir