Ağrı Bantları

Ağrı bantları , ağrılara hızlı müdahele amacıyla üretilmiş ağrıyı kesici kinezyolojik araçlardır. Kinezyoloji ise kaslardaki enerji akışını kontrol etmek ve buna yön vererek tedavide kullanmaya yarayan bir fizik tedavi yöntemidir. Ağrı bantları tedavisi ise özellikle sporcular , dansçılar gibi bu işle profesyonel olarak ilgilenip daha acil şekilde tedavi gerektiren durumlar için kullanılır. Bunun dışında normal hayattaki ağrı problemleri için de bant tedavisi kullanılabilir.

Ağrı Bantları

ağrı bantları

Kinezyoloji ağrı bantları Nedir ?

Ağrı bantları , özel olarak üretilmiş kimyasal maddeden arındırılmış ağrı tedavisinde kullanılan bantlardır. Ağrı bantları hafif,yapışkan ve elastik özelliğiyle deriye oldukça yakın bir formdadır. Ağrı bantları bu sayede deri üzerine uygulaması daha kolay olmaktadır. Ağrı bantları nın üzerindeki gözenekler derinin havalandırılmasını sağlar. Farklı renklerde üretilmesi tamamıyle endüstriyel sebeplerden olup sağlık açısından etkilerinin bir farkı yoktur. Ağrı bantları nda renk seçimi tamamen ağrı tedavisinden bağımsız olarak hastaya bırakılır.

 

Ağrı Bantları ne işe yarar ?

Ağrı bantları nın çalışma prensibi diğer fizik tedavi ajanlarına kıyasla daha basittir. Yapışkan yüzeyi ile derinin bir kısmını kaldıran ağrı bantları alt yüzeye açtığı boşluk ile daha çok kan gelmesini sağlar. Ağrı bantları sayesinde kan dolaşımı hızlanırken ağrı da hafiflemiş olmaktadır.

Ağrı Bantları nın Etkili Olduğu Durumlar

 • Kaslara destek sağlar.
 • Zayıflamış kaslarda kas kontraksiyonlarını arttırır.
 • Kas yoğunluğunu azaltır.
 • Kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltır.
 • Kas krampını ve sakatlanmasını azaltır.
 • Range Of Motion yani hareket yeteneğini artırır ağrı hissiyatını azaltır.
 • Vücut sıvılarının akımında etkilidir.
 • Kan dolaşımını artırır.
 • Lenf dolaşımını artırır.
 • Dokuları kimyasal atıklardan arındırır.
 • Inflamasyonu azaltır.
 • Analjezik endojenleri aktive eder.
 • Eklemde yaşanan sorunlarda etkili rol oynar.

 

Ağrı bantları popülaritesinin sonucunda bir çok firma tarafından satışa sürülmüş ürünlerdir. Ağrı bantları nın amatör kullanımını önermesem de rahatça ulaşıp deneyebilirsiniz. Ağrı bantları uygulaması amatör ellerde de olsa doğru yapılmalıdır.

Etiketler:

 • ağrı bantları
 • ağrı kesici bantlar
 • ağrı kesici bant
 • ağrı bandı
 • yakı bandı ne işe yarar
 • ağrı bandı kullanımı
 • agrı bantları nasıl kullanılır
 • ağrı bantları kullanımı
 • ağrı bandı nasıl kullanılır
 • ısı bandı ne işe yarar

11 Comments

 1. Tabii ki daha iyi olur. Ki zaten benim yazdığım konularda fizyoterapist tarafından uygulanan teknikler hakkında bilgi vermek için yoksa bir uzman gözetimi olmadan yapılmasını tavsiye etmiyorum.

  Cevapla
 2. Hocam ben dumbell ile çalışırken biraz fazla zorladım, ağırlık elimdeyken omzumu serbest bırakmıştım dumbell ile hareket yaparken falan kütürdüyor. Elimi ensemin arkasına götürüp dirseğimi hareket ettirirken küt küt ettiğini hissedebiliyorum. Acaba kendiliğinden geçer mi yoksa omzum düştü mü? Daha önce hiç başıma gelmedi, görünüşünde değişiklik yok.

  Cevapla
  1. Tıbbi durumlarda uzaktan teşhis yapmak pekte iyi olmayan sonuçlara yol açabilir. Ben burdan böyle bir yanlış yapmak istemem ki anlattığınız olay teşhis kısmı ve bu kısım için fizyoterapist yerine bir doktora gözükmeniz daha iyi olacaktır.

   Cevapla
 3. Slm,

  Hocam benim de halı sahada mac yaparken sağ dizimde ağrı oluştu ve Kt Bant diye bir marka kullandım. anında ağrım geçti. Sonra araştırmalarımda 2-3 marka olduğunu öğrendim. Hangisi en iyisi?

  Cevapla
 4. Ağrı bantları hakkında dersler dışında bir bilgi sahibi değilim bu sebeple size marka tavsiye etmem pek doğru olmaz. Siz deneyerek öğrenebilirsiniz fakat bu bantların kullanımının bir uzman gözetiminde olması daha yararlı olacaktır bunu da bir öneri olarak aklınızda bulundurun. Anatomik ve fizyolojik açıdan durumu değerlendirebilen ve tabii ki bantlama konusunda eğitim almış bir fizyoterapist’in değerlendirmeleri elbet daha iyi olacaktır.

  Cevapla
 5. Merhaba, makalenizi ve yorumları okudum. Takıldığım tek konu “renklerle” ilgili yorumunuz. Renklerdeki farklılıkların uzunlamasına esnemeyle ilgili olduğunu biliyorum. Yani bantın yapıştırıldığı bölgedeki esneme payına göre renk seçimi yapılıyor. Dirsek kısmı 90 derece hatta 140 dereceye kadar hareket kabiliyeti olan bir bölge. Dolayısı ile omuzda kullanılan bant rengi omuzun en fazla 40 derece esneme yapacağını düşünürsek aynı renk bantın her iki bölgede de kullanılması doğru olmayacaktır. Bantlardaki renk farklılığı kullanıcının seçimine bağlı değil aksine uygulanacak bölgenin özelliğine göre yapılmalıdır. Yumuşaktan serte doğru gider bu bantlardaki esneme özelliği. MSD bantları vardır bilirsiniz, benzer bir durum ama Knesio Tape’lerde uzunlamasına esneme söz konusudur.
  Ayrıca kesinlikle uygulayacak kişi konusundaki önerinize ve düşüncenize katıldığımı belirtmek isterim. Bütün fizyoterapistler bu bantın kullanımı konusunda eğitime sahip değiller. Hatta adını duymayanlar bile bulunmakta. Kişilerin bu bantları alıp ağrayan bölgelerine yapıştırmaları eğer tesadüfen doğru yapıştırmamışlarsa hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle knesio bantlarının kesinlikle bu konuda uzman profesyoneller tarafından uygulanması gerekir. Aynı yerdeki ağrı için kullanılacaksa kişi daha sonra kendisi de kullanabilir.
  Markalar konusuna gelince ben de marka önerme taraftarı değilim. Ama sıradan flasterle bu iş olmaz onu söyleyebilirim.
  Herkese geçmiş olsun…

  Cevapla
  1. Öncelikle vaktinizi ayırıp ayrıntılı bir değerlendirme yaptığınız için teşekkürler. Bildiğiniz gibi ben bir fizyoterapi öğrencisiyim ve derslerde öğrendiğim kadarı ile birşeyler yazıyorum. Renk konusunda uzama esneklik alakasını bilmiyordum fakat sayenizde öğrenmiş oldum yazıyı buna göre düzenleyeceğim.

   Ayrıca pek tabii kişi konusunda bir işin uzmanı en iyisidir. Özellikle fizyoterapide bir çok ajan ve kullanım alanları olduğu düşünülürse herşeyi teoride bilsekte pratikte birşeyler daha zor olabiliyor.

   İyi Çalışmalar

   Cevapla
 6. merhaba babam akciğer kanseri 7 senedir tedavi görüyor son zamanlarda öksürüğe bağlı olarak ciğerleri ağrıyor ağrı kesici bantların bir faydası olurmu.ve nasıl kullanmalıyız.

  Cevapla
  1. Kinezyo bantları kas üzerine uygulanan ve kas üzerindeki problemler için kullanılan bir yöntemdir. Dolayısı ile ciğer üzerine uygulanması gibi bir durum sözkonusu olamaz. Kullanımı konusunda eğitimli fizyoterapistlerden yardım alınması gerekmektedir.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir