Hidroterapi

Hidroterapi Fizik Tedavi bölümünde verilen derslerden biridir. Hastanın su yardımıyla tedavi edilmesinden ibarettir.Fizyoterapistlerin tedavi programı oluşturma yetkisi bulunmaktadır.

Doktorun düzenlediği hidroterapi reçete formunda hidroterapi istemi yapılan ve tedavi süresi belirlenen hastalar hakkında belirttiği bilgiler doğrultusunda, hastaya tedavi programını uygular.
Fiztoterapi bölümü mezunları yani Fizyoterapist’lerin aldığı dersler arasında olduğundan bu alanda doktorun teşhis aşamasından sonra tedavi programını Fizyoterapistler oluşturur.

Hidroterapi uygulamalarında Fizyoterapist’in Rolü

Hastanın su içinde tedavi amaçlı egzersiz aktivitelerini düzenler, su içerisinde egzersiz yapması için yönlendirici ve yardımcı olur.
Kelebek Banyo (tank içinde su masajı ve egzersiz), Girdap Banyosu (girdap oluşturularak yapılan banyo) ve kontrast banyolar ( ardışık soğuk-sıcak su ) gibi hidroterapi uygulamalarının yapılmasını sağlar.
Hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar, arkasından egzersiz programı uygulayarak hastanın hareketlerini arttırmaya çalışır.

 

hidroterapi
Tedavi esnasında hastanın genel durumunu izler, durumunda değişiklik olursa hastayı havuz dışına çıkartıp fizyoterapistini ve doktorunu arar.
Hidroterapi uygulamasında beklenmeyen bir durum olursa doktor ve fizyoterapiste haber verir. Gerekli durumlarda hidroterapi uygulamasını bir kenara bırakarak ilkyardım uygular.

Etiketler:

  • Hidroterapi
  • hidroterapi ders notları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir