Fizik Tedavi Ajanları

Fizik tedavi için önemli konulardan biri de fizik tedavi ajanları dır. Fizik tedavi ajanları bize tedavi için gerekli ortamı sağlarken aynı zamanda tedavilerden daha hızlı yanıt almak için iyi birer alternatiftir. Fizyoterapi diye bahsettiğimiz kısım ne kadar egzersiz içeriyor ise fizik tedavi de kulağa için mekanik yanını anlatan bir kısım olarak gelmektedir.Fizik tedavi ajanları soğuk sıcak , yüzeyel derin gibi çeşitli kısımlara ayrılmaktadır.

Fizik Tedavi Ajanları

Tens

Elektrolardan elektrik akımı geçirerek vücuda temas yoluyla tedaviye yardımcı olan bir ajandır.

fizik tedavi ajanları

Soğuk Fizik Tedavi Ajanları

Cold Pack ( Soğuk paket)

İçinde sıvı jel bulunan torbalar yada direk temasa engel olacak şekilde havlu veya benzeri bir meteryal ile sarılmış buzlar bunlara örnek verilebilir. Yüzeyel dokulara etki eder. Kronik ve hassas durumlarda acıyı azaltmak için kullanılır.

Ice Massage(buz masajı)

Direk uygulama yoluyla dokuyu dondurmak ve acıyı azaltmak için kullanılır. El ile tutulan kısmına takılacak bir kulp ile uygulama daha rahat şekilde yapılabilir

Yüzeyel Isı Tedavisinde kullanılan Fizik Tedavi Ajanları

Hot Pack ( Sıcak Paket)

Akut durumlarda veya daha az hassaslık içeren durumlarda ağrının kesilmesi için kullanılır. Sıcak uygulamanın bez veya su geçirmeyecek şekilde sarılmış kumaşla deri üzerine uygulanması şeklinde kullanılır.

Ultraviyole

Intrafuj

Parafin

Genellikle el için uygulanılan yöntemdir. Mumsu sıvı ısıtılarak erimiş kıvama getirilir ve el daldırıp çıkarılır. Çıkarıldığında damlamalar beklenerek tekrardan daldırır. 7 kere bu işlem tekrarlandıktan sonra bir poşet yardımı ile sarılarak 5 dakika boyunca beklenir. Sonrasında ise soyularak çıkartılır.

Whirlpool

Isı ayarlı dalga üretebilen bir banyo çeşididir. Zorlama olan bölgelerin güçlenmesi adına egzersizle beraber kullanılır.Harekete yardım edici rolü vardır.

Zıt Banyolar

Whirlpool makinasının ters kullanımı yoluyla oluşturulan bir ajandır. Hareketin tersi yönünde dalgalar ile hareketin iyice güçlenmesi adına uygulanır. Tedavinin ilerleyen dönemlerinde kullanılır.

Buhar Banyosu

Yüzeyel Isı Tedavisinin Faydaları

  • Vasodilation yani kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının düşürülmesi.
  • Gate Control Mechanism ile acı ve ağrının azaltılması
  • Kas tonusunda gelişme , kas spazmını önleme
  • Eklemlerde birbirine geçme/yapışma olayını azaltma

 

Fizik tedavi ajanları tedavinin ilerleyen kısmında kullanılan ve hızlı sonuca gitmeye yarayan işlemler için kullanılır. Fizik tedavi ajanları nın sadece doktor veya fizyoterapist eşliğinde kullanılması gerekmektedir. Fizik tedavi ajanları nın bu konuda eğitim almamış kişiler tarafından kullanılması kötü sonuçlara yol açabilir.

Etiketler:

  • whirlpool fizik tedavi
  • fizik tedavi ajanları
  • intrafuj
  • akt8091/ne whirlpool
  • fizyoterapi ajanları
  • whirpool nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir